YouTube’da “Kahve yapan kedi” videosunu izleyin

Genel kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

David Gieselmann Yalancı Dolma’yla İstanbul’da

YALANCI DOLMA // Okuma Tiyatrosu

SAY-DavidGieselmannYazan: David Gieselmann

Çeviren: Sibel Arslan Yeşilay

Oyuncular: Celile Toyon – Bedir Bedir

15 Ekim Perşembe 20.30 KUMBARACI50

Bay Kolpert’in yazarı yeni oyunuyla Kumbaracı50‘de

Alman yazar David Gieselmann’ın yeni oyunu “Yalancı Dolma”  15 Ekim’ 20.30da Kumbaracı50’de okuma tiyatrosu formunda ilk kez seyirci karşısına çıkacak. Çevirisini ve sahne düzenlemesini Sibel Arslan Yeşilay’ın üstlendiği oyunda usta oyuncu Celile Toyon’a Bedir Bedir eşlik ediyor. Kumbaracı50 ile Goethe Institut işbirliğiyle düzenlenen okuma sonrasında David Gieselmann seyircilerle söyleşi yapacak.

Yazarın Londra Royal Court’da sahnelenmesinden sonra 13 ülkede seyirci karşısına çıkarak büyük başarı kazanan oyunu “Bay Kolpert” ülkemizde de çeşitli topluluklar tarafından sahnelenmiş ve beğeni toplamıştı.

Polisi memuru komşusu Reinhard Peters, Lisbeth Reimers’i ziyarete gelir. Yoksa durum sandığımız gibi değil midir? Yaşlı kadın polise telefon etmiş ve kendi evindeki gürültüden şikayetçi olmuştur. Olmayan gürültüden. Kadın iki haftadan beri her gün Polis İmdat hattını arar. Sonra da komşusu Peters durumu kontrol etmeye gelir, mesai saatleri dışında. Genç adam Polis İmdat hattını gereksiz yere meşgul etmesinin sebebini öğrenmek ister. Yaşlı kadın yalnız ya da bunamış mıdır, intihara mı meyillidir? Yoksa durum sandığımız gibi değil midir? Kapı önü muhabbeti olarak başlayan olaylar bir süre sonra telkin edici konuşmalar ve foyaların ortaya çıkmasıyla karşılıklı sorgulamaya ve çarpışmaya dönüşür.

“Yalancı Dolma”da David Gieselmann zekice ve eğlenceli bir biçimde seyircinin beklentileriyle oynuyor ve iki kahramanının kendi açılarından gerçeklik için canla başla  erdikleri mücadeleyi gösteriyor.

 

tek perde / 

tek fiyat 10 TL

 

Oyun başladıktan sonra seyirci alınmamaktadır.

Kumbaracı50 Gişe: (212) 243 50 51
Pazar hariç her gün: 16:00 – 20:30

 

David Gieselmann

1972 yılında Köln’de doğan David Gieselmann, 1994-1998 yılları arasında Berlin Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nda Dramatik Yazarlık öğrenimi gördü ve ilk oyunları “Ernst in Bern” ile “Die Globen”i burada sahneledi.1999 yılında Yeni Alman Oyun Yazarları Haftası” için Londra’daki Royal Court Theatre’a davet edildi. Aynı tiyatroda 2000 yılında “Bay Kolpert” oyunun dünya prömiyeri yapıldı.

“Bay Kolpert” bu sahnelemenin ardından yalnızca Almanya’nın birçok şehrinde sahnelenmekle kalmadı, aralarında İskandinavya, İtalya, Yunanistan, Fransa, Polonya, Avustralya, Türkiye ve ABD’nin de bulunduğu birçok ülkede sahnelendi.1999 yılında Deutschland Radio Berlin’de yayınlanan  “Blauzeugen”adlı radyo oyunu, “ayın radyo oyunu” olarak seçildi. Aynı oyun Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nin düzenlediği Radyo Oyunları Haftası”nda dinleyici ödülünü kazandı.

“Der Android” adlı radyo oyunu 2001 WDR radyosunda yayınlandı. David Gieselmann ayrıca 2007 yılında Christian von Treskow’un Theater Erlangen’de sahnelediği „Onyx Hotel“ operasının librettosunu yazdı ( Müzik: Alexander Kukelka).“Über Jungs“ adlı oyunu 2013’de Hiedelberg Oyun Festivali’nde yılın gençlik oyunu ödülünü kazandı. Entelektüel bulvar komedilerinin yazarı olarak nitelendirilen David Gieselmann Hamburg’da yaşamaktadır.

Genel kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Yepyeni bir komedi: Yalancı Dolma

DavidGieselmannFotoBurcuAtayAlman yazar David Gieselmann’ın yeni oyunu “Yalancı Dolma”( Falscher Hase)  15 Ekim’ 20.30’da Kumbaracı50’de okuma tiyatrosu formunda ilk kez seyirci karşısına çıkacak. Çevirisini ve sahne düzenlemesini Sibel Arslan Yeşilay’ın üstlendiği oyunda Celile Toyon ile Bedir Bedir rol alıyor. Kumbaracı50 ile Goethe Institut işbirliğiyle düzenlenen okuma sonrasında David Gieselmann seyircilerle söyleşi yapacak. “Yalancı Dolma”da David Gieselmann zekice ve eğlenceli bir biçimde seyircinin beklentileriyle oynuyor ve iki kahramanının kendi açılarından gerçeklik için canla başla verdikleri mücadeleyi gösteriyor. Okumaya devam et

Genel, Okuma Tiyatrosu, Yazılar kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Yeni bir çeviri daha yolda

image

Genel kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Yeni bir çeviri geliyor, pek yakında

 

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük ilgi gören “Bay Kolpert”in yazarı David Gieselmann’ın son oyunlarından birini çeviriyorum şu sıra. Metni 15 Ekim’de Kumbaracı50’de okuma tiyatrosu olarak seyirci karşısına çıkarmayı planlıyoruz. Goethe Institut desteğiyle gerçekleştireceğimiz etkinlikte David Gieselmann da okumada hazır bulunup sonrasında  seyircilerin sorularını yanıtlayacak. Okumaya devam et

Genel, Yazılar kategorisine gönderildi | , , , , , , , , , , ile etiketlendi | 2 yorum

Zuzu hanım ve kuyruğu YouTube’da “Kitten playing her tail, kuyruğuyla oynayan kedi” videosunu izleyin

Genel, Kedilerim kategorisine gönderildi | , , , , , , , , , , ile etiketlendi | Yorum bırakın

“Diyet bisküvi yiyen kedi Zuzu”

Genel, Kedilerim kategorisine gönderildi | , , , , , ile etiketlendi | 2 yorum

YouTube’da “Heidi& Zuzu / Kitten” videosunu izleyin

Genel, Kedilerim kategorisine gönderildi | , , , , , ile etiketlendi | Yorum bırakın

Nasıl Bir Tiyatro?

Sibel Arslan Yeşilay / Nasıl Bir Tiyatro?

Yazan Misafir Sandalyesi Tarih 3 Haziran 2015

Nasıl mı? Kültür merkezlerinin yıkılmaya terk edilmediği, sadece büyük şehirlerde değil, bütün şehirlerde devletin salonlar açtığı bir tiyatro.

Devletin köstek değil, destek olduğu. Ödenekli tiyatrolarda genel sanat yönetmenlerinin siyasilerin keyfine göre zırt pırt değiştirilmediği, belirli bir süreyle atandığı ve ekibiyle birlikte özgürce yönettiği bir tiyatro.

Özel tiyatrolara verilen devlet yardımının iktidarın iki dudağının arasında olmadığı, bunun bir lütuf değil, ülkenin kültür politikasının bir parçası olduğu bilincinin yerleştiği. Tiyatronun sadece yönetmen ve oyuncunun yaratıcılığından ibaret olmadığının farkında olan, oyun yazarına ve çevirmene gereken önemi veren bir tiyatro.

Sokakta, dış dünyada olup bitene gözünü kapamayan, kendini hayatın ve gerçeklerin üzerinde konumlandırmayan, seyircisini kazanmak için dişini tırnağına takan, çağının sorunlarını, çağının sahne diliyle harmanlayan bir tiyatro. Söyleyeceği sözü bin kez yutkunmaya gerek duymadan söyleyen, sansür, oto sansür gibi çağlar öncesinin hayaletleriyle boğuşmak zorunda kalmayan. Egoların değil sanatsal fikirlerin, yaratıcılığın öne çıktığı. Basında kendine magazin sayfalarında değil, sanat sayfalarında yer bulan. Tiyatrocularına birbirlerinin seyircisi olduğu bir tiyatro.

Kimsenin emeğinin sömürülmediği, çalıntı değil, özgün rejilerin, yapımların üretildiği. Seyircisini heyecanlandıran, hayata uzak durmayan, kendini her şeyden üstün görmeyen bir tiyatro.

Yıl olmuş 2015, hala “nasıl bir tiyatro” diye kafa patlatmak zorunda kalmadığımız; kendiliğinden, özgün, özgür, özü sözü bir olan, sözü olan, sözünü söyleyecek mekânı, sözünü söylemeye mecali olan bir tiyatro.

2012-, Genel, Yazılar kategorisine gönderildi | Yorum bırakın

Benim de artık bir blogum var

Önce direndim, sonra kabullendim fakat üşendim, derken sonunda ben de bir blog sahibi oldum. Burada  tiyatroya dair eleştiri, yazı ve söyleşilerimi, çevirdiğim oyunlar ve yazarları hakkında bilgiyi, ilgimi çeken tiyatro ve sanat haberlerini, kedilerim Zuzu ile Heidi’nin maceralarını, gezdiğim gördüğüm yerler hakkında notlarımı okuyabileceksiniz. Sık sık güncellemeyi de planlıyorum. Uzuun uzun yazmayacağım, merak etmeyin.  Ama bu kadar kısa da olmaz tabii. İlk işim gezi notlarımı toparlayıp eklemek olacak. Güzel, farklı rotalar önereceğim haberiniz olsun.

 

Genel kategorisine gönderildi | Yorum bırakın