Rainer Werner Fassbinder Kahvehane

KAHVEHANE 

Yazan: R.W.Fassbinder
Çeviren: Sibel Arslan Yeşilay
 Fassbinder’in ilk tiyatro çalışması antiteatr için Goldoni’den uyarladığı Kahvehane oldu. Kahvehane’yi 1969 yılında antiteatr ekibiyle Bremen Tiyatrosu’nda sahneledi. Goldoni’nin kumar tutkusunun esiri olmuş bir Venedikli tüccarın odak noktasını oluşturduğu burlesk komedisi, Fassbinder’in elinde trajik bir farsa dönüştü. Fassbinder’in bu rejisi 1970 yılı başlarında WDR televizyonu tarafından filme alındı. Bremen’deki sahnelemeden farklı olarak burada dekorun bir kısmından vazgeçildi.
 Oyuncular sahnenin çeşitli yerlerine gruplanmış olan kahvehane sandalyelerinde oturuyorlardı. Antre yaptıktan sonra hareketsiz oturarak dekoratif bir işlev taşıyorlardı.Goldoni’nin metninde yapılan zekice değişikliklerle oyun, bir başka insana yardım etmenin olanaksızlığını ele alan bir metne dönüştü.
Goldoni’nin Venedik burjuvazisin tiyatro aracılığıyla eğitmek amacıyla kaleme aldığı ve toplumdaki yanlış ya da kamu ahlakına aykırı davranışların yol açtığı sorunları mizaha başvurarak sergilediği oyunları arasında en bilinenlerden biri olan “Kahvehane” , Fassbinder’in elinde , günümüz burjuvazisinin tipik sınıfsal hastalıklarının, para bağımlılığının, erkeklerin maço görünme arzusunun parodisine dönüşmüştür.
 Goldoni’nin duygusal ve ılımlı uslübunda seyirciye sempatik gösterilen Don Marzio’lar, Rİdolfo’lar ve Pandolfo’lar, Fassbinder’in oyununda materyalist ve duygusal yönden yabancılaşmaya uğramış Alman orta sınıfının kara mizah tonlardaki alegorisini yaratıyor.
 …………………………………………………………………………………………………………………………………….
Rainer Werner Fassbinder

31.5.1945 Bad Wörishofen’de (Bavyera) doğdu. Anne-babası boşandıktan sonra annesiyle yaşamaya başladı.
1961-63 Lise öğrenimini yarım bırakıp Köln’de emlakçılık yaptı.
1963-66 Münih’te Firdl Leonhard Studio’da oyunculuk eğitimi gördü.Burada Hanna Schygulla ile tanıştı.
1966-67 “Kent Gezginleri” ve “Küçük Kaos” adlı ilk kısa filmlerini çekti.
1967-68 Münih’teki “Action Theater” grubuna katıldı. Burada “Leonce ile Lena”yı, ardından kendı yazdığı “Kerhaneci” oyununu sahneledi.
1968 Alışılmışın dışındaki film, sahne ve televizyon çalışmalarıyla ilgi uyandıran “antiteatr” grubunun kurucuları arasında yer aldı.
1969 İlk filmi “Aşk Ölümden Soğuktur” fazla ses getirmedi. İkinci yönetmenlik çalışması olan “Kerhaneci”nin sinema versiyonuyla iki ödül birden kazandı. Antiteatr dağıldı.
1970 Bir yıl içinde “Kahvehane”, “Whity”, “ Niklashaus Yolculuğu”, „Amerikan Askeri“, „Kutsal Fahişeden Sakın“ ve „İngolstadt’ın Öncüleri“ filmlerini çekti. Ayrıca sahneleme, uyarlama ve iki radyo oyunu çalışmasını da aynı yıl içinde gerçekleştirdi.
1971 „Dört Mevsim Satıcısı“ filmini çevirdi.
1972 „Sekiz Saat Bir Gün Değildir“ adlı diziyi çekti. Başrolünü Hanna Schygulla’nin oynadığı dizi tartışmalara yol açtı ve ancak beş bölüm çekilebildi.
1973 Yaşlı bir temizlikçi kadınla genç bir Faslı işçi arasındaki aşkı anlatan „Korku Kemirir Ruhu“ filmi büyük yankı uyandırdı. Aynı yıl Theodor Fontane’nin romanı „Effi Briest“i filme çekti. Film Berlin Film Festivali’nde büyük bir başarı kazandı.
1974-75 „Küster Ana’nin Cennete Yolculuğu“,“Oysa Tek İsteğim Beni Sevmeniz“ filmlerini çekti. Frankfurt’taki Theater am Turm tiyatrosunun sanat yönetmenliğini üstlendi.
1976-78 „Çöp, Kent ve Ölüm“ oyunu tartışma yarattı.“Çin Ruleti“ ve „Despair“ filmleriyle Almanya dışında daha geniş bir seyirci kitlesine ulaşmaya çalıştı.
1977 New York’ta 12 filminin gösterildiği Fassbinder Festivali düzenlendi. New York Times tarafından “Batı Avrupa’nın en orijinal, en üretken, en yetenekli sinemacısı” olarak nitelendirildi.
1978 “Onüç Aylı Bir Yılda” filmini yönetti. “Maria Braun’un Evliliği” filmiyle büyük başarı kazandı ve ödüller aldı.
1980 Alfred Döblin’in romanından yaptığı “Berlin Alexander Meydanı” filmiyle en büyük düşünü gerçekleştirdi.
1981 Şarkıcı Lale Andersen’ın anılarından yola çıktığı “Lili Marleen” seyircinin yoğun ilgisiyle karşılaştı. İlk belgesel filmi “Trans Halinde Tiyatro ”yu çekti.
1982 “Veronika Voss’un Özlemi“ filmi Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü alarak Fassbinder’in kazandığı son başarı oldu. Son projesi ise Jean Genet’nin romanından uyarladığı “Querelle” filmi oldu.
10 Haziran’da Münih’te öldü.

Bu yazı Çeviriler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir