David Gieselmann BAY KOLPERT

Genç Alman yazar David Gieselmann’ın yazdığı “Bay Kolpert” ( Herr Kolpert) Sibel Arslan Yeşilay’ın Türkçesiyle Mitos Boyut Yayınları tarafından basıldı.Edith ile Bastian çifti, Edith’in iş arkadaşı Sarah ile sevgilisi Ralf’e akşam

yemeğine davetlidir.Ama akşam konuk çiftin aklına hayaline getiremeyeceği bir şekilde gelişir. Bunun nedeni, yalnızca ev sahiplerinin konukları için yemek hazırlamaması değildir. Ev sahipleri akşamı, iki kadının iş arkadaşı olan Bay Kolpert’i öldürüp odadaki sandığın içine sakladıklarını iddia ederek ilginç bir hale getirirler. Slapstick numaralarıyla Hitchock trüklerinin birbirini kovaladığı oyun eğlenme meraklısı günümüz insanı hakkında yazılan bir kara komedi. “Bay Kolpert” Hitchock’un “İp” filminden başlayıp Tarantino’nun  “Ucuz Roman”ına uzanan geniş bir yelpazeye yayılan eğlence geleneğinden beslenen bir oyun.

“Gieselmann iyi kurgulanmış durumlar yaratmaktan anlıyor. Oyun tümüyle iyi hesaplanmış sürprizlerle gelişiyor. Bu da tabii izleyiciyi epeyce eğlendiriyor” Süddeutsche Zeitung

“Bir komedi bundan daha iyi ve daha kara olamazdı”  The Guardian

www.mitosboyut.net

David Gieselmann
 
1972 yılında Köln’de doğan David Gieselmann, 1994-1998 yılları arasında Berlin Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nda Dramatik Yazarlık öğrenimi gördü ve ilk oyunları “Ernst in Bern” ile “Die Globen”i burada sahneledi.

1999 yılında Yeni Alman Oyun Yazarları Haftası” için Londra’daki Royal Court Theatre’a davet edildi. Aynı tiyatroda 2000 yılında “Bay Kolpert” oyunun dünya prömiyeri yapıldı.
“Bay Kolpert” aynı yıl Almanya’da ilk kez Berlin’de Schaubühne’de Marius von Mayenburg tarafından sahnelendi. “Bay Kolpert” bu sahnelemenin ardından yalnızca Almanya’nın birçok şehrinde sahnelenmekle kalmadı, aralarında İskandinavya, İtalya, Yunanistan, Fransa, Polonya, Avustralya ve ABD’nin de bulunduğu birçok ülkede sahnelendi.

1999 yılında Deutschland Radio Berlin’de yayınlanan  “Blauzeugen”adlı radyo oyunu, “ayın radyo oyunu” olarak seçti. Aynı oyun Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nin düzenlediği Radyo Oyunları Haftası”nda dinleyici ödülünü kazandı.

 “Der Android” adlı radyo oyunu 2001 WDR radyosunda yayınlandı.

 “Bay Kolpert”  2000 yılında Almanya’nın önemli oyun yazarlığı ödüllerinden biri olan  Heidelberg Ödüllerine aday gösterildi.
David Gieselmann Hamburg’da yaşamaktadır.

Oyun Hakkında:  Modern İnsanın Ritüele Dönüşü

 

 

Genç Alman yazar David Gieselmann’ın yazdığı “Bay Kolpert” Türkiye’de ilk kez Antalya Devlet Tiyatrosu’nda sahneleniyor. 22 Ekim tarihinden itibaren seyirci karşısına çıkacak oyunun çevirisi Sibel Arslan Yeşilay, rejisi Hakan Çimenser, dekor-kostüm tasarımı Işın Mumcu, ışık tasarımı Şükrü Kırımlıoğlu imzasını taşıyor.Reji asistanlığını Gözen Müftüoğlu’nun üstlendiği komedide Sedat Savtak, Zeynep Hasdal Çolakoğlu, Bahar Işık, Selim Bayraktar ve Gökhan Sevimli rol alıyor.

David Gieselmann “Bay Kolpert”te, bir tiyatro ve sinema klasiği olan “İp” te hafif alayla karışık anlatılan olaya çılgın bir biçimde yaklaşıyor. “Bay Kolpert” , bir çift, bir sandık ve bir akşam yemeği davetiyle başlıyor. Canları sıkılan ev sahipleri Ralf ve Sarah davetlilere, sandıkta iş arkadaşlarından birinin cesedinin olduğuna inandırmaya çalışarak eğlenmeye karar veriyorlar. Peki ya bu hastalıklı şaka gerçekten bir blöften mi ibaret?

 

Oyun günleri: 22, 23, 24, 25, 29, 30, 31 Ekim 2008  

Haşim İşcan Kültür Merkezi

Muratpaşa Mah.Evliya Çelebi Cad.Eski Hal Kavşağı  / ANTALYA

Tel : 0242 247 87 27

 www.antalyadt.gov.tr

Bu yazı Okuma Tiyatrosu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir