Lourcine Sokağı Cinayeti

10 Ekim 2002’de ilk kez perde açan Semaver Kumpanya yeni sezona 8 yıl aradan sonra kuruluş tarihinde merhaba diyerek giriyor…Bundan 8 yıl önce, 10 Ekim 2002 tarihinde Çevre Tiyatrosu’ndaki kendi salonuyla ilk kez perde açan Semaver Kumpanya, bu yıl yeni sezona girerken kurulduğu tarihte perde açmanın mutluluğunu taşıyor. Semaver Kumpanya 8 yıl önce perdesini, Genel Sanat Yönetmeni Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği, William Shakespeare’in “Onikinci Gece” adlı komedi ile açmıştı. 8 yıl sonra ise perdesini Fransız yönetmen Daniel Soulier’in yönettiği “ Lourcine Sokağı Cinayeti” ile açıyor.

 

 

  Semaver Kumpanya’nın bu sezonki yeni oyunlarından ilki olan “Lourcine Sokağı Cinayeti”, Fransız yönetmen Daniel SOULIER’in yönetmenliğinde 8 ve 15 Ekim tarihlerinde İstanbul Fransız Kültür Merkezi sahnesinde izleyici ile buluşacak. 10 Ekim tarihinde ise oyun Semaver Kumpanya’nın kendi sahnesinde sahnelenmeye başlayacak ve perde Semaver Kumpanya’da açılmış olacak.
Bir sabah Paris’de, mirasyedi Lenglumé akşamdan kalmış bir şekilde uyanır. Bir gün öncesinden aklında kalan sadece yeşil şemsiyesinin kaybolmuş olduğudur. Yatağında kendisiyle aynı durumda olan bir yabancı da vardır : baş aşçı Mistingue. O da isminin başharfleri olan J.M. işlemeli mendilini kaybettiğini hatırlamaktadır. Kahvaltıda Lenglumé’nin karısı, Lourcine Sokağı’nda işlenen korkunç bir cinayetle ilgili bir haber okur. Katiller, cinayet mahallinde, yeşil bir şemsiye ve J.M. harflerini taşıyan bir mendil bırakmışlardır. İki adam, katillerin kendileri olabileceğinden şüphe duyarlar…
Eugène Labiche’in tartışmasız en başdöndürücü ve eğlenceli oyunu olan “Lourcine Sokağı Cinayeti” işte böyle başlıyor. Semaver Kumpanya’nın repertuarındaki ilk oyun olan ve ilk kez 1857’de Paris’de sahnelenen bu farsı, ünlü Fransız aktör, yazar ve yönetmen Daniel Soulier yönetiyor.
Lourcine Sokağı Cinayeti
Yazan
Eugène LABICHE
Türkçe’ye çeviren
Sibel Arslan YEŞİLAY
Sahneye koyan
Daniel SOULIER

Yönetmen yardımcısı
Ani Haddeler PEKMAN

Oyuncular
Serkan Keskin
Tansu Biçer
Nadir Sarıbacak
İrem Erkaya
Uğur Senkeri

 www.semaverkumpanya.com

Bu yazı Çeviriler, Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir