Dullar ve Yazarı Kusz Trabzon’da

Okuma tiyatrosu ve Söyleşi: 

Dullar ve yazarı Fitzgerald Kusz Trabzon’da

Alman yazar Fitzgerald Kusz’un “Dullar” adlı oyunu, Sibel Arslan Yeşilay’ın çevirisi ve rejisiyle 21 Ekim Çarşamba  saat 18.00’de Trabzon Devlet Tiyatrosu Haluk Ongan Sahnesi’nde  okuma tiyatrosu formunda izleyici karşısına çıkacak.  Yollarda projesi kapsamında Goethe Enstitüsü ile Devlet Tiyatrosu  işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlik ücretsizdir.

DULLAR- Witwendramen 

Yazan:  Fitzgerald Kusz

Çeviri ve Reji: Sibel Arslan Yeşilay

Oyuncular: Zeynep Ekin Öner, Elif Şeker Saka,  Aslı Artuk Şener,  Sinem Şahin,  Duygu Dokgöz, Yiğit Gümüşada

21 Ekim Çarşamba 18.00 Trabzon Devlet Tiyatrosu Haluk Ongan Sahnesi Gişe Tel.No: 0 462 230 10 44

DULLAR

Gencinden yaşlısına farklı yaşlarda beş dul kadın hakkında komik ve grotesk, ama aynı zamanda trajik sahnelerle dolu bir revü; tüm neşe ve üzüntüsüyle dulluk durumu. “Dullar” her tiyatronun kendine özgü bir temsile çevirebileceği bir metin. Helene Weigel, Cosima Wagner ve Yoko Ono gibi ünlü dulların yanı sıra skeçler ve ölüm ilanları da oyunda kendine yer buluyor.

Fitzgerald Kusz

 1944 Nürnberg doğumlu yazar Fitzgerald Kusz günümüzde oyunları en çok sahnelenen Alman yazarlar arasında yer alır. Oyun yazarlığının yanısıra şiir yazan, televizyon ve sinema senaryoları kaleme alan Kusz, Karl Valentin, Ödon von Horvath, Marieluise Fleisser ve Bertolt Brecht’in izinden giderek çağdaş Alman halk tiyatrosu geleneğinden beslenir.Liseden sonra İngiliz ve Alman Dili ve Edebiyatı öğrenimi gören Kusz, bir yıl İngiltere’de stajyer öğretmen olarak çalıştı. 1982 yılına dek Nürnberg’te öğretmenlik yapan Kusz, daha sonra serbest yazarlık yapmaya başladı. PEN kulübü ve Alman Yazarlar  Derneği üyesi olan Kusz, Nürnberg’te yaşamaktadır.Yapıtlarında doğduğu yer olan Franken bölgesinin şivesini büyük bir başarıyla kullanır. Edebiyat alanında ilk çıkışını 1967 yılında Peter Handke’yle birlikte Erlangen’de katıldığı bir toplantıda okuduğu ve büyük bir coşkuyla karşılanarak ödül aldığı kısa şiirleriyle yaptı.1976yılında ilk oyunu “Schweig, Bub!” ile bir anda bütün Almanya’da tanındı. Oyun bugüne kadar Almanya’nın çeşitli şehirlerinde 64 kez sahnelendi ve 700 kez izleyici karşısına çıktı. Kusz, ekonomik kullandığı dil, kısa sahneli ve şiirsel oyunlarıyla ustalığını kanıtladı. Şiirlerinde ve oyunlarında kullandığı şive ve günlük sokak diliyle ironik biçimde çizdiği Alman küçük burjuva portrelerini sık sık yaptığı tren ve tramvay yolculuklarına borçlu olduğunu söyler. 

http://www.goethe.de/ins/tr/lp/prj/cub/tou/tra/de5089843v.htm

Bu yazı Çeviriler, Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir