Torun İstiyorum İzmir’de

Oğlunu anne-baba-çocuk kutsal üçlüsüne dahil etmek için elinden geleni ardına koymayan bir annenin, “ailedeki torunsuzluğa son vermek”teki ısrarıyla bunalttığı  eşcinsel oğlunu evlendirme çabalarını ele alan Thomas Jonigk’in “Torun İstiyorum” adlı komedisi 16 Mart 20.00’de İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde okuma tiyatrosu olarak sunulacak. Goethe Institut YOLLARDA projesi kapsamında düzenlenen etkinlik ücretsizdir.
TORUN İSTİYORUM  Okuma Tiyatrosu
Yazan:Thomas Jonigk
Çeviren: Sibel Arslan Yeşilay

 

Oyuncular: Zeynep Erkekli

Şebnem Doğruer

Ceren Moray

İbrahim Kendirci

İbrahim Raci Öksüz

Tevfik Şahin

Burcu Ongun Altay

 16 Mart 2010 20.00

İzmir Fransız Kültür Merkezi

Cumhuriyet Bulvarı No:152 Tel:(90) 232 463 69 79

 

Torun  İstiyorum’a Dair

ab Genç yazar Thomas Jonigk “Torun İstiyorum”da  Alman toplumunun klişelerini kullanarak, aileyi grotesk bir burjuva cehennemi olarak çizer. Oyun, oğlunu anne-baba-çocuk kutsal üçgenine dahil etmek için elinden geleni yapan, “ailedeki torunsuzluğa son vermek”te ısrarlı bir annenin bir türlü yola gelmek bilmeyen eşcinsel oğlunu toplumsal sisteme entegre etme çabalarını konu alıyor.

   Burjuva aile yapısına ve hıristiyanlığa keskin eleştiriler getiren “Torun İstiyorum” ilk kez 1994’te Bonn’da sahnelendi, bir yıl sonra Goethe Enstitüsü Özendirme ödülü ile Drama Logue En İyi Yabancı Oyun ödülünü kazandı. Bulvar komedisi öğeleriyle bezeli, ama esprileri ve gerilimi daha çok yazarın dil ustalığından, kelime oyunları ve ses uyumlarıyla bezeli   özgün dilinden kaynaklanan metinde kadın-erkek eşitliği, cinsel roller, Hıristiyanlık, hoşgörü ve özgürlük irdeleniyor.  

   “Torun İstiyorum”da yazar, erkeklerin her şeyi istila edip dünyaya hükmettiği, kadınların kendilerini doğurganlık güçleriyle değerlendirdiği, kilisenin güçlünün yanında yer aldığı ve çocukların da olan biteni gözü kapalı kabul ettiği bir dünyayı karikatürize ediyor. Bu dünyada anneler varlık nedenleri dünyaya çocuk getirmek ve düzeni korumak olan değersiz canlılardır. Bu yüzden de anneler, çocuklarına hükmeden, bitmek tükenmek bilmeyen istekleriyle hayatı zindan eden birer canavar olarak karşımıza çıkar.    

 Thomas Jonigk’e Dair 

thomasjonigk1966’da Eckernförde’de doğdu. Üniversite eğitiminden sonra “Theater Affekt” adlı özel tiyatrosunu kurdu. Yazarlığın yansıra yönetmenlik de yapan Jonigk, 1997-1999 yılları arasında “Wiener Schauspielhaus”’ta başdramaturg olarak çalıştı.

Aldığı birçok  ödülün yansıra 1995 yılında Theater Heute dergisi tarafından yılın genç oyun yazarı seçilen Thomas Jonigk halen serbest yazar olarak Berlin’de yaşamaktadır.

Bütün oyunlarında “aile”yi konu alan Jonigk, keskin toplumsal eleştiri içeren oyunlarında aileyi dehşetin, vahşetin, her türlü toplumsal baskının hayata geçirildiği bir burjuva cehennemi olarak çizer. Kuşak çatışmaları, cinsel roller arasındaki iktidar savaşları gibi bilinen konuları farklı bir üslupla ve  en keskin eleştirileri bile  son derece eğlenceli bir biçimde yansıtmayı başaran yazarın en önemli özelliği, oyunlarında kullandığı kendine özgü  dil. Baştan aşağı kelime oyunları, ses uyumları, kafiyeli, tumturaklı sözlerle dolu oyunlarında kullandığı günlük yaşamda kullandığımız dilden uzak  yapay dil, aynı zamanda ameliyat masasına yatırdığı burjuva toplumunu sarsma işlevi de üstleniyor.

Oyunları: “Von blutroten Sonnen, die am Himmelszelt sinken”(1994),”Torun İstiyorum” (1994), “Rottweiler”(1994), “Taeter”(1999), “Triumph der Schauspielkunst”(2000), “Die Elixiere des Teufels”(2001)

Radyo Oyunları: “Machtübernahme” 1994, “Vaterfrühling” (1996)

Libretto: “Heliogabal” Salzburg Festivali 2001

Roman: “Jupiter” 1999

http://www.facebook.com/album.php?aid=47182&id=588862878&saved#!/event.php?eid=365360299680&ref=mf 

http://www.goethe.de/ins/tr/lp/prj/cub/tou/izm/tr5744046v.htm 

aa1

Torun İstiyorum- Ceren Moray

 

Bu yazı Çeviriler, Genel, Okuma Tiyatrosu kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir