Huzurevinde kara komedi

Kenter Tiyatrosu’nda sahnelenen King Kong’un Kızları, bir huzurevinde işlenen cinayetler üzerinden toplum dışına itilmişlerin çaresizliğini komik bir dille anlatıyor Bu yıl kuruluşunun 30’uncu yılını kutlayan İstanbul Devlet Tiyatrosu, çağdaş Alman tiyatrosunun son örneklerinden King Kong’un Kızları adlı oyunu sahneliyor. Almanya’nın genç oyun yazarlarından Theresia Walser’in kaleme aldığı, dramaturg-eleştirmen Sibel Arslan Yeşilay’ın dilimize kazandırdığı oyunu Işıl Yücesoy yönetiyor. King Kong’un Kızları, huzurevinde geçen bir kara komedi. Karakterler, yaptıkları işten pek de memnun olmayan, bunu bir meslek olarak bile görmeyen üç bakıcı ile akıl sağlığı yerinde olmayan bir grup yaşlı insan. Her ne kadar akıllarda hemen dokunaklı bir senaryo canlansa da, aslında oyunda ne yaşlıların ‘zavallılığı’, ne de bu üç bakıcının zalimliği başrolde. Bakıcılar zalim olmasına zalim, hatta katiller; ama oyunun asıl derdi o çatı altında yaşayanların sıkışmışlığı anlatmak. Yaşlılar, kakao denizinde yüzmek, genç bir sevgili edinmek, perdelerin renginin değişmesi gibi masumane hayallerle günlerini geçirirken, bakıcılar hayatlarının sıradanlığını, yaşlıların ölümlerini birer şölene dönüştürerek değiştirmeye çalışıyor.

KİNG KONG’LA EVLENSEYDİ…
Biraz da bu yüzden onların adı ‘King Kong’un kızları’. Oyunun çevirmeni Sibel Arslan Yeşilay, “Yazarın yaptığı Hollywood göndermesi aslında. Filmdeki o kızla King Kong evlenseydi, doğacak çocukları bu bakıcılar gibi olurdu, yani hem kırılgan, hem canavar” diyor ve ekliyor: “Oyunda, toplumun kıyısında kalmış, dışına itilmiş bir grup insanın hikâyesini görüyoruz. Bu oyun yaşlılar yurdunda geçiyor ama yaşlanmak, yaşlılık ve ölüm hakkında değil. Daha çok aralarında kan bağı olmayan ama kanlı eylemleri yoluyla birbirine kenetlenen üç ‘kızkardeşin’ çaresizliği ve çıkış arayışı olarak okunabilir.” Habibe Merih Atalay, Ebru Unurtan, Mehlika Balkan, Hanife Şahin, Suna Selen, Emin Olcay, Mahmut Gökgöz, Sevinç Aktansel ve Turan Günay’ın rol aldığı King Kong’un Kızları, bu akşam, yarın, 16 ve 17 Mayıs’ta Kenter Tiyatrosu’nda sahneleniyor. Tel: 212 296 09 36  Mine Gültekin, SABAH 13.05.2010Oyun günleri : 3-4-5 Aralık 2010 İstanbul Devlet Tiyatrosu Ahmet Mithat Efendi Sahnesi’nde  28-29-30 Aralık tarihlerinde ise İstanbul Devlet Tiyatrosu Cevahir Salon 2’de 

Bu yazı Çeviriler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir