Sarı Çıyan Müziği Yeniden

Marianna Salzmann’ın  Alman sahnelerinde  büyük başarı kazanan oyunu SARI ÇIYAN MÜZİĞİ (Weißbrotmusik) 2012’de gerçekleştirilen okuma tiyatrosuna gösterilen yoğun ilgiden dolayı 11 Şubat Pazartesi 20.30’da  bir kez daha okunacak. Kumbaracı50 ile Goethe Institut işbirliğiyle gerçekleştiriecek okumanın ardından Marianna Salzmann bir söyleşi yapacak.

SARI ÇIYAN MÜZİĞİ 

Almanya’da herhangi bir yer. Nurit Sedat’tan hamiledir. Sedat düşlerindeki vatana, Türkiye’e gitmek istemektedir. Bir daha hiçbir evrak göstermek ve hiç bir sorumluluk almak zorunda olmadığı bir ülkeye. Aron ise arkadaşlarının arasını bulmaya çalışırken kendini olayların içinde bulur.

Bir Türk, bir Yahudi delikanlı ile bir Alman-Türk asıllı Hıristiyan genç kız,  ‘‘Sarı Çıyan Müziği”ne – sonsuza kadar sürecek olan ön yargılara ve ayrımcılığa – rağmen, kendi yollarını bulmak için, dışarıdan gelen ön yargılara ama en çok da kendi önyargılarına karşı savaşırlar.

Gazete haberi:

Olay perşembe akşamı meydana geldi. Yaşlı bir adam, iki gençi uyardıktan sonra gençler ona tükürmüş ve “Lanet olası Almanlar’’ diyerek hakaret etmiş. Adam ayağa kalkarak vagonun ön tarafına gitmiş. Orada bulunan 15 – 20 yolcudan hiçbiri olaya müdahale etmemiş. Adam en son durakta indikten sonra göçmen kökenli iki genç, adamı takip etmiş ve durağın ara katında sıkıştırarak kafasına indirdikleri bir yumrukla yere sermişler. Güvenlik kameralarında, yaşlı adama defalarca vurdukları ve tekmeledikleri görülüyor.

“Sarı Çıyan Müziği” 20 Aralık 2007’de Münih’de meydana gelen olaylardan esinlenerek yazılmıştır ve “göçmenlik geçmişine sahip” iki gencin bir Alman emekliyi metroda öldüresiye dövmesini ve sonrasında meydana gelen tartışmalarda dile getirilen suç ve kültürel kökler arasındaki bağlantıyı işlemektedir.

Okumanın ardından Marianna Salzmann’la söyleşi gerçekleştirilecektir.

 

SARI ÇIYAN MÜZİĞİ  

Yazan: Marianna Salzmann

Çeviren-Yöneten: Sibel Arslan Yeşilay

Oyuncular:

Okan Urun, Bedir Bedir, Gülşah Fırıncıoğlu, Özden Çiftçi, Mert Tanık

 

Tek Perde 60 dak.

Tek Fiyat 10 TL

 

http://kumbaraci50.com/sari-ciyan-muzigi-okuma-tiyatrosu/

 

 Marianna Salzmann

1985 yılında Rusya’da doğdu, 1995 yılında Almanya’ya yerleşti. Hildesheim Üniversitesi’nde Edebiyat ve Tiyatro dallarındaki eğitimini tamamladı. 2008 yılında Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi Dramatik Yazarlık bölümünü kazandı ve 2012 yılında mezun oldu.

Kısa oyunları çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı. Hannover Schauspielhaus ve Theaterhaus Jena  tiyatrolarında reji ve dramaturji asistanlığı yaptı. Hannover ve Hildesheim’de yaptığı  reji çalışmalarından sonra  sanat ve toplum dergisi „freitext“in kurucuları arasında yer aldı. „Sarı Çıyan Müziği“yle 2009 yılında Viyana’da yılın oyun yazarı ödülünü kazandı.

Ödülleri:

2009 „Sarı Çıyan Müziği“  oyunuyla Viyana WORTSTAETTEN  yılın sürgünde oyun yazarı ödülü

2012 “Muttermale Fenster Blau“ oyunuyla  Kleist- Genç Oyun Yazarı Teşvik Ödülü

2012  Tarabya Kültür  Akademisi Bursu

 

Oyunları:

Beg your pardon

Ilk oyun: Ballhaus Naunynstraße, Berlin, 25.4.2012.Yöneten: Hakan Savas Mican

Muttermale Fenster Blau

İlk oyun:Badisches Staatstheater Karlsruhe/Ruhrfestspiele Recklinghausen , 20.5.2012

Yöneten:.Carina Riedl

Muttersprache Mameloschn

İlk oyun: Deutsches Theater Berlin, 9.9.2012. Yöneten: Brit Bartkoviak

SATT

İlk oyun:  Bayerisches Staatsschauspiel Münih, 6.3.2011. Yöneten: Stefanie Bauerochse

Schwimmen lernen

İlk oyun: Heidelberger Theater, 1.3.2013.Yöneten: Paul-Georg Dittrich

Sarı Çıyan Müziği

İlk oyun: bat-Studiotheater Berlin, 25.9.2010. Yöneten: Nick Hartnagel

 

 

 

Bu yazı Çeviriler, Okuma Tiyatrosu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir