Göçmen Gözüyle Berlin Duvarı’nın Öyküsü: MEZBAHA KUĞULARI

Göçmen Gözüyle Berlin Duvarı’nın Öyküsü: MEZBAHA KUĞULARI
Goethe Institut ve Kumbaracı50 işbirliğiyle gerçekleştirilen okuma tiyatrosu etkinlikleri MEZBAHA  KUĞULARI ile devam ediyor. Hakan Savaş Mican’ın yazıp Sibel Arslan Yeşilay’ın Türkçeye çevirip okuma tiyatrosu formunda hazırladığı etkinlik 28 Nisan Pazar 20.30’da Kumbaracı50’de geçekleştirilecek. Mert Tanık, Bedir Bedir, Gökhan Bozkurt, Ali Barışık, .Ceren Moray ve Gülşah Fırıncıoğlu tarafından gerçekleştirilecek okumanın ardından oyunun yazarı Hakan Savaş  Mican’la söyleşi yapılacaktır.
MEZBAHA KUĞULARI
Yazan: Hakan Savaş Mican,
Çeviren:  Sibel Arslan Yeşilay
Oyuncular: Mert Tanık – Gökhan Bozkurt- Bedir Bedir- Ali Barışık- Ceren Moray- Gülşah Fırıncıoğlu

Mezbaha Kuğuları Berlin Duvarı’nın yıkılışının göçmen gözüyle hikayesi.
Mezbaha Kuğuları, farkli hikayelerle  bölünen ve sonra tekrar birlesen Berlin’e şimdiye kadar bakılmayan bir yerden, duvarın dibinde yaşayan göçmenlerin penceresinden bakıyor.
Berlin Duvarı’nda top sektiren Kreuzbergli çocuğun duvar yıkılınca karşısında gördüğü kıza aşkı, Türkiye’den hayallerinin ülkesine mülteci olarak gelen öğrencinin komünizme ağıtı, ekmek arası döneriyle Doğu Almanya’yı fetheden işadamının kaybolan masumiyeti…
Hem Berlin Duvarı’nın şekillendirdiği ve yıktığı göçmen hayatların, hem de 20.yüzyılın son çeyreğindeki Almanya’nın  trajikomik hikayesi.
Hakan Savaş Mican
Hakan Savaş Mican 1978 yılında Berlin’de doğdu ve Türkiye’de büyüdü. 1997 yılında tekrar Berlin’e dönerek burada mimarlık eğitimi aldı. Daha sonra Berlin Film ve Televizyon Akademisi’nde rejisörlük okudu. Televizyon için kurgu ve belgesel filmlerin yanında tiyatroyla ilgilenmeye başladı.
2008 yılında Dogland Festivali kapsamında Ballhaus Naunynstrasse’de ‚Ziyaret’ adlı ilk oyununu sahneledi. Bu oyun 2009 yılında Almancı Festivali’nin açılışında İstanbul’da izleyicilerle buluştu. Bunu 2009’da ‚Mezbaha Kuğuları“ takip etti. Mican’ın “Adam Spielman’ı Beklemek“ ve “1. Nesil” adlı tiyatro oyunları ise Michael Ronen ve Lukas Langhoff tarafından yine Berlin’de sahneye kondu. Mican daha sonra Orhan Pamuk’un ‚Kar’ adlı romanını sahneye uyarladı.

Mican 2012’de Marianna Salzmann’ın ’Beg your pardon’ ve kendine ait “Yengeç Mevsimi” adlı oyunlarını Ballhaus Naunynstrasse’de, Fassbinder’in ‚Katzelmacher’ adlı oyununu ise Mainz Devlet Tiyatrosu’nda sahneye koydu. Günümüz Avrupa’sının nabzını tutan oyunları Kopenhag, Amsterdam, Stockholm, Viyana ve Hamburg gibi pek çok  kente davet edilen Hakan Savaş Mican Tarabya Kültür Akademisi’nin bursiyeri olarak İstanbul’da bulunuyor.

http://kumbaraci50.com/mezbaha-kugulari-okuma-tiyatrosu/
http://www.goethe.de/ins/tr/ist/ver/tr10884766v.htm

 

Bu yazı Çeviriler, Genel, Okuma Tiyatrosu, Okuma Tiyatrosu kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir