SEN HİÇ ATEŞBÖCEĞİ GÖRDÜN MÜ?

SEN HİÇ ATEŞBÖCEĞİ GÖRDÜN MÜ?

BİR DEMET ATEŞBÖCEĞİ

 

   Beşiktaş Kültür Merkezi’nin salonunda yerlerimizi aldık. Yılmaz Erdoğan’ın yeni oyununu izleyeceğiz. Salonun ışıkları karardı ve oyun başladı. Projeksiyondan yansıyan görüntülerde bir çekim hazırlığı izliyoruz. Kameraman ve sunucu çekime başlamak üzere yaşlı kadının hazırlanmasını bekliyor. Geveze ve sürekli espri yapan yaşlı kadın albümünü açarak yaşam öyküsünü anlatmaya başlıyor. Ardından perdenin açılmasıyla kadının doğduğu güne doğru geçmişe bir yolculuğa çıkıyoruz. Dört basamaklı sayıları kağıt kaleme sarılmadan çarpabilen üstün zekalı Gülseren’in yaşamının önemli evrelerine tanıklık ediyoruz. 1948 yılında dünyaya gelen Gülseren’in ve aile çevresinin  öyküsü anlatılıyor “Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?” adlı oyunda.

    Demet Akbağ’ın Gülseren rolünü büyük bir başarıyla canlandırdığı oyunda, sevilen televizyon dizisi “Bir Demet Tiyatro” ekibi rol alıyor.Gülseren’in annesi Zerrin Sümer, babası Salih Kalyon, komünist amcası Serhat Özcan, dinci dayısı Bican Günalan tarafından canlandırılıyor. Sinan Bengier, Şebnem Sönmez, Gürdal Tosun, Figen Evren, Neslihan Yeldan, Can Kahraman, Caner Alkaya, Celal Tak, Deniz Özerman, Vural Çelik, Handan Güngör, Işık Düzen ve Nusret Karakuş’un diğer rolleri üstlendikleri oyunu izlerken ister istemez   “Bir Demet Tiyatro”yu anımsıyoruz. Toplum içinde farklı davranan, düşüncelerini açıkça söyleyen, ateşböcekleriyle konuşmak gibi garip alışkanlıkları olan Gülseren’in dışlanma sürecinin,  yaşlı Gülseren’in albümünden yola çıkarak geri dönüşlerle anlatılmasına Yılmaz Erdoğan’ın mizahı eşlik ediyor. 

Gülseren ve ailesinin öyküsüne paralel olarak Türkiye’nin geçirdiği evreler de sıralanıyor,  1960 ihtilali, 12 Mart ve 12 Eylül  dinci dayısı ile komünist amcasına karşı polislerin tutumuyla veriliyor.  Yılmaz Erdoğan ise  Mükremin tiplemesinden uzaklaşarak ciddi, ağırbaşlı bir televizyon sunucusu olarak çıkıyor izleyenlerin karşısına, tabii canlı olarak değil de videodan.     

   Ali Cem Köroğlu’nun özenli , titiz dekoru ve Ayçın Tar’ın başarılı kostüm tasarımıyla katkıda bulunduğu  “Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?”, “Bir Demet Tiyatro” dizisini sevenlerin beğenerek, gülerek  izleyeceği bir yapım.  İzleyenlerin kahkahalarla izlediği, yer yer hüzünle gülümsemenin iç içe geçtiği oyun,  projeksiyonun fazlaca kullanımıyla ve formatıyla tiyatrodan çok televizyon filmine  yakın duruyor. Maliyetinin 100 milyar lira olduğunu öğrendiğimiz yapım, BKM Oyuncuları’nın dört sezondan beri oynadığı “Otogargara” gibi uzun süre oynanacağa benziyor.

Sibel Arslan Yeşilay RADİKAL, 4.2.1999

Bu yazı 1998-1999 kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir