KURBAĞA ÖYKÜLERİ

KURBAĞA ÖYKÜLERİ

İKİ MİNİK KURBAĞA

Sibel Arslan Yeşilay

     “Oyunun geçtiği belli bir yer yok. Yaşananlar her yer ve herkes için” diyor BİLSAK Tiyatro Atölyesi “Kurbağa Öyküleri” için.İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 19-21 Mayıs tarihleri arasında Aziz Nesin Sahnesi’nde izleyici karşısına çıkan “Kurbağa Öyküleri”Arnold Lobel’ın 7-8 yaş grubu çocuklara yazılmış kısa öykülerinden sahneye uyarlanmış.Birbiriyle dost iki kurbağanın naif bir biçimde yansıttığı dostluk, kıskançlık, umut, korku, paylaşma duygularını ele alan bir yapım. Birbirinden bağımsız görünen on bölümden oluşan oyunda, insana dair tüm duygular basit, samimi bir şekilde mavinin hakim olduğu saydam bir sahnede Nihal G. Koldaş ile Ceysu Koçak’ın oyunculuğuyla sizleri çocukluğunuzdaki saf dünyaya geri götürecek.

    Bu dünyada irade gücünü sınamaya çalışan, yalnız kalmak istemeyen, kendisine mektup gelesini bekleyen, dünyanın en iyi dansçısı olduğunu düşleyen, cesur olduğunu kanıtlmaya çalışan, uzun kış aylarından sonra baharı özlemle bekleyen iki minik kurbağa yoluyla, bu son derece basit insanlık durumlarını aynı derecede yalın ve çocuksu yaklaşımla, neredeyse saydam bir oyunculukla yansıtan Koldaş ile Koçak’ın yorumları Baba Zula’nın müziği, minicik sahneyi saydam bir ortama dönüştüren dekor ve ışık tasarımıyla kısa bir süreliğine de olsa yetişkinleri çocukluğna döndüren bir yapım “Kurbağa Öyküleri”.

    Bugüne kadar Sevim Burka’ın “İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar”, Stephen Poliakoff’un “Gitmeden Önce”, Melih Cevdet Anday’ın “Müfettişler”, Edward Bond’un “Savaş Oyunları” ve Heiner Müller’in “Hamlet Makinesi”nden yola çıkarak gerçekleştirdikleri “Park Yapılmaz” gibi nitelikli be tiyatroda farklı tatlar arayan izleyiciye yönelik yapımlarından tanıdığımız BİLSAK Tiyatro Atölyesi bu kez çocuklara yönelik bir öyküden yola çıkarak yetişkinlere sesleniyorlar.

Sibel Arslan Yeşilay, RADİKAL, 20.5.1999

Bu yazı 1998-1999 kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir