David Gieselmann Yalancı Dolma’yla İstanbul’da

YALANCI DOLMA // Okuma Tiyatrosu

SAY-DavidGieselmann

Sibel Arslan Yeşilay ile David Gieselmann

Bay Kolpert’in yazarı yeni oyunuyla Kumbaracı50‘de

Alman yazar David Gieselmann’ın yeni oyunu “Yalancı Dolma”  15 Ekim’ 20.30da Kumbaracı50’de okuma tiyatrosu formunda ilk kez seyirci karşısına çıkacak. Çevirisini ve sahne düzenlemesini Sibel Arslan Yeşilay’ın üstlendiği oyunda usta oyuncu Celile Toyon’a Bedir Bedir eşlik ediyor. Kumbaracı50 ile Goethe Institut işbirliğiyle düzenlenen okuma sonrasında David Gieselmann seyircilerle söyleşi yapacak.

Yazarın Londra Royal Court’da sahnelenmesinden sonra 13 ülkede seyirci karşısına çıkarak büyük başarı kazanan oyunu “Bay Kolpert” ülkemizde de çeşitli topluluklar tarafından sahnelenmiş ve beğeni toplamıştı.

YalancıDolmaDokuma1

Celile Toyon ile Bedir Bedir Yalancı Dolma okumasında

Polisi memuru komşusu Reinhard Peters, Lisbeth Reimers’i ziyarete gelir. Yoksa durum sandığımız gibi değil midir? Yaşlı kadın polise telefon etmiş ve kendi evindeki gürültüden şikayetçi olmuştur. Olmayan gürültüden. Kadın iki haftadan beri her gün Polis İmdat hattını arar. Sonra da komşusu Peters durumu kontrol etmeye gelir, mesai saatleri dışında. Genç adam Polis İmdat hattını gereksiz yere meşgul etmesinin sebebini öğrenmek ister. Yaşlı kadın yalnız ya da bunamış mıdır, intihara mı meyillidir? Yoksa durum sandığımız gibi değil midir? Kapı önü muhabbeti olarak başlayan olaylar bir süre sonra telkin edici konuşmalar ve foyaların ortaya çıkmasıyla karşılıklı sorgulamaya ve çarpışmaya dönüşür.

“Yalancı Dolma”da David Gieselmann zekice ve eğlenceli bir biçimde seyircinin beklentileriyle oynuyor ve iki kahramanının kendi açılarından gerçeklik için canla başla  erdikleri mücadeleyi gösteriyor.

Yazan: David Gieselmann

Çeviren: Sibel Arslan Yeşilay

Oyuncular: Celile Toyon – Bedir Bedir

15 Ekim 2015Perşembe 20.30 KUMBARACI50

tek perde / 

Kumbaracı50 Gişe: (212) 243 50 51
Pazar hariç her gün: 16:00 – 20:30

DavidGieselmannFotoBurcuAtay

DavidGieselmann FotoBurcuAtay

David Gieselmann

1972 yılında Köln’de doğan David Gieselmann, 1994-1998 yılları arasında Berlin Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nda Dramatik Yazarlık öğrenimi gördü ve ilk oyunları “Ernst in Bern” ile “Die Globen”i burada sahneledi.1999 yılında Yeni Alman Oyun Yazarları Haftası” için Londra’daki Royal Court Theatre’a davet edildi. Aynı tiyatroda 2000 yılında “Bay Kolpert” oyunun dünya prömiyeri yapıldı.

“Bay Kolpert” bu sahnelemenin ardından yalnızca Almanya’nın birçok şehrinde sahnelenmekle kalmadı, aralarında İskandinavya, İtalya, Yunanistan, Fransa, Polonya, Avustralya, Türkiye ve ABD’nin de bulunduğu birçok ülkede sahnelendi.1999 yılında Deutschland Radio Berlin’de yayınlanan  “Blauzeugen”adlı radyo oyunu, “ayın radyo oyunu” olarak seçildi. Aynı oyun Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nin düzenlediği Radyo Oyunları Haftası”nda dinleyici ödülünü kazandı.

“Der Android” adlı radyo oyunu 2001 WDR radyosunda yayınlandı. David Gieselmann ayrıca 2007 yılında Christian von Treskow’un Theater Erlangen’de sahnelediği „Onyx Hotel“ operasının librettosunu yazdı ( Müzik: Alexander Kukelka).“Über Jungs“ adlı oyunu 2013’de Hiedelberg Oyun Festivali’nde yılın gençlik oyunu ödülünü kazandı. Entelektüel bulvar komedilerinin yazarı olarak nitelendirilen David Gieselmann Hamburg’da yaşamaktadır.

Bu yazı Genel, Okuma Tiyatrosu, Okuma Tiyatrosu kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir