DANTON’UN ÖLÜMÜ

DANTON’UN ÖLÜMÜ

Şarap kırmızısı Danton

Salzburg Festivali, sanatseverleri Avusturya’nın bu küçük kentine çekiyor. Robert Wilson’ın sahnelediği ‘Danton’un Ölümü’nde, oyunun her kahramanı farklı bir renkle sahnede yer alıyor

SALZBURG – 78. Salzburg Festivali Peter Zadek’in sahnelediği Brecht ile Kurt Weill’in ‘Mahagonny Kentinin Yükselişi ve Düşüşü’ adlı yapıtıyla açıldı. 30 Ağustos’a dek sürecek festivalde klasik müzik konserleri, opera, tiyatro oyunları, film gösteriminin yanı sıra bu yıl ilk kez programa ‘Konuk Yazar’ bölümü de eklenmiş. Bu bölümde Avusturyalı kadın yazar Elfriede Jelinek yer alıyor. İsviçreli yönetmen Christoph Marthaler’in sahnelediği ve Avignon Festivali’ne de katılacak olan Leos Janacek’in ‘Katya Kabanova’ Salzburg Festivali’nde büyük beğeni topladı. ‘Tiyatro rejisinin en müzikal ozanı’ olarak nitelendirilen Marthaler rejilerinde sessizliğin sesini başarıyla duyuran ve ağır devinimlerle farklı bir sahne dili yaratan bir yönetmen. ‘Rus usulü Madam Bovary’ olarak nitelendirilen ‘Katya Kabanova’yı postsosyalizm eksenine taşıyan Marthaler adeta Milos Forman’ın filmlerini andıran bir toplum çıkarıyor karşımıza.
Verdi’nin ‘Don Carlo’, Messiaen’ın ‘Saint François d’Assise’ operası, Mozart’ın ‘Saraydan Kız Kaçırma’, Beethoven’ın ‘Fidelio’ ve Wagner’in ‘Parsifal’ı festival programının önemli gösterileri. Programda klasik müziğin yanı sıra bu yıl Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü alan Hal Hartley’nin festival için hazırladığı ‘Soon’ adlı müzikali de yer alıyor.
Festivalin tiyatro bölümü de oldukça iddialı. Robert Wilson’ın sahnelediği George Büchner’in ‘Danton’un Ölümü’ ilk kez festival kapsamında izleyici karşısına çıkacak. Danton rolünde İstanbul Tiyatro Festivali’nde ‘Arturo Ui’ rolünde izleyip hayran kaldığımız Martin Wuttke var. Wilson, “Bu oyunu sahnelemenin benim için özel bir çekiciliği var. İnsanlar çalışmalarımı hep resimlerin ve metaforların tiyatrosu olarak biliyor. Ancak ‘Danton’un Ölümü’ metnin ağırlıklı olduğu ve etkileyici dili olan bir klasik yapıt” diyor. “Benim için bütün başyapıtlar çeşitli kişiliklerin prizmaları ve ben bunu bir düşünceyle sınırlamayıp olabildiğince açık uçlu bırakmaya çalışıyorum” diyen Wilson, ‘Danton’un Ölümü’nde metni Büchner’in dilinin ağırlık taşıdığı bir yorumla sahneliyor.
Ancak oyunda dramatik akış yerine, karabasan atmosferinde donuk resimlerin hareketlenişine dönüşüyor her devinim. Her oyun kişisi farklı bir renkle ortaya çıkıyor. Danton şarap kırmızısına bürünmüş, Robespierre violet, Camille gökmavisi, SaitJust altınsarısı, Marion beyazlar içinde. Rejide psikolojik gerçekçilikten kaçınan Wilson sahnede oyuncuları stilize devinimlere yönlendiriyor. Festivalle Berliner Ensemble’ın ortak yapımı ‘Danton’un Ölümü’nde oyun kişileri arasındaki mesafeli tutumu kimsenin birbirine dokunmamasıyla yansıtıyor. Dışavurumcu Alman sessiz filmlerindeki jestlerinden de yararlanıyor Wilson.
Stephan Bachmann’ın sahnelediği Shakespeare’in ‘Troilus ve Cressida’, Robert Lepage’in ‘Geometry of Miracles’, Hofmannsthal’in ‘Jedermann’, Else Lasker Schüler’in ‘Kudüs’e Yolculuk’ adlı yapıtları da Salzburg Festivali’nde izlenebilecek tiyatro gösterileri arasında.
Sibel Arslan Yeşilay RADİKAL,3.8.1998
 

Bu yazı 1998-1999 kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir