Yeni bir metin okuması yolda: Sevgili Bayan Krauss

Goethe Institut’le 2002 yılından beri sürdürdüğüm çağdaş Alman  oyun yazarlarını ve yeni metinleri tanıtma çabalarımın son ürünü Matthias Göritz’den çevirdiğim Sevgili Bayan Krauss 22 Şubat 19.30’da Moda Sahnesi’nde.

Onur Ünsal’ın okuyacağı metnin ardından  oyunun yazarı Matthias Göritz’in söyleşisi olacak. Moda Sahnesi ve Goethe Institut işbirliğiyle gerçekleşecek etkinlik  özellikle yeni metinlerle ve yeni bir yazarla tanışmak isteyenlerin dikkatinden kaçmasın. Çünkü tekrarı yok.

Sevgili Bayan Krauss

Bir adam taşınmaya hazırlanıyor.  eski evindeki duvar kağıtlarını kazıyor ve duvarları kazırken sadece kağıt katmanlarındaki gizli hikayeleri ortaya çıkartmakla kalmıyor;  aynı zamanda spatulası ile kendi yaşamından da  bölümler kazıyor,  yalan söylüyor, sövüyor, zevk alıyor, ağlıyor ve itiraf ediyor.

Adam (olasılıkla) deli-  ev sahibi Bayan Krauss’u bir sandalyeye bağlamış ve birazdan spatula ile onun derisini de yüzmeye başlayacak.  Ama belki de bunu sadece hayal ediyor; intikamını sadece evden alıyor ve  böylece bazen üzücü,  bazen umut verici yaşantısını savunuyor.   Bu  oyun,  hep içinde bulunduğumuz andan bakarak var olan anımsamaya  dair bir oyun.  Yaşama dair ve  bu dünyayı, bir zamanlar yaşadığımız bu küçük alanı  terk etmeye, varlığımızın küçücüklüğüne dair bir oyun.

Bu dünyayı  tertemiz terk ediyoruz, tıpkı kira sözleşmelerinde oturduğumuz evi boyanmış, süpürülmüş ve temizlenmiş  bir şekilde bırakmayı taahhüt ettiğimiz gibi.

Matthias Göritz FotoMatthias Göritz

11 Eylül 1969 yılında Hamburg’da doğdu.  Felsefe ve Edebiyat Bilimleri eğitimini tamamladıktan sonra uzun süre Moskova, Paris, Chicago ve New York’da yaşadı.  New York Üniversitesi Deutsches Haus’da Writer-in- Residence programı çerçevesinde çalıştı. St. Louis Iowa  Üniversitesi’nin „Uluslararası Yazarlık Programı‘ çerçevesinde konuk yazar ve St. Louis Washington Üniversitesi’nde Max Kade  yazarı olarak bulundu. Çeşitli magazinlerdeki yayımlarının ardından 2001 yılında ilk şiir kitabı Loops yayımlandı. İlk romanı Der kurze Traum des Jakob Voss (2005) için Hamburg Edebiyat Ödülü ve  Mara Cassens Ödülü’ne layık görüldü.  2006 yılında  ikinci şiir kitabı Pools yayımlandı. Göritz bu kitap için Aşağı Saksonya Devlet Ödülü’ne layık görüldü.  Yazar 2008 yılında  Warsaw Haiku  Yarışması’nı kazandı. 2013 yılında Träumer und Sünder adlı romanı yayımlandı. 2014 yılında ise  William Gass Ödülü’ne sahip olan ilk kişi oldu. St. Louis Washington Üniversitesi’nde Uluslararası Yazarlar Birliği bursiyeri olarak yaratıcı yazarlık dersleri  vermektedir. Shangai Blues adlı romanı ( Vanja Vukovic’in 20 sanat eseri ile)  2015 yılında  yayımlandı. Matthias Göritz Frankfurt am Main’da yaşıyor. Kısa bir süreden beri Tarabya Kültür Akademisi’nde burslu yazarı olarak İstanbul’da bulunmaktadır.

http://www.goethe.de/ins/tr/tr/ist/ver.cfm?fuseaction=events.detail&event_id=20701137

Okuma Tiyatrosu ve Söyleşi

Sevgili Bayan Krauss / Liebe Frau Krauss

Yazan: Matthias Göritz

Çeviren- Yöneten: Sibel Arslan Yeşilay

Sahne tasarımı: Bengi Günay

Oyuncu: Onur Ünsal

22 Şubat Pazartesi 19.30 Moda Sahnesi Stüdyo

Adres: Caferağa Mah. General Asım Gündüz Cad.(Bahariye Cad.) Halil Ethem Sok. No.34/27  Kadıköy / İstanbul

Gişe: 0 216 330 58 00   Ofis: 0 216 330 58 01 Faks: 0 216 330 58 02 E-mail: bilgi@modasahnesi.com

 

 

Bu yazı Çeviriler, Genel, Okuma Tiyatrosu kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir