Sevgili Bayan Krauss

Matthias Göritz’in eseri “Sevgili Bayan Krauss”

Bir adam taşınmaya hazırlanıyor.  Eski evindeki duvar kağıtlarını kazıyor ve duvarları kazırken sadece kağıt katmanlarındaki gizli hikayeleri ortaya çıkartmakla kalmıyor;  aynı zamanda  spatulası ile kendi yaşamından da  bölümler kazıyor,  yalan söylüyor, sövüyor, zevk alıyor, ağlıyor ve itiraf ediyor.

Matthias Göritz AfisMatthias Göritz’in eseri “Sevgili Bayan Krauss”

Okuma tiyatrosu
22.2.2016, 19.30

 Goethe-Institut Istanbul ve Moda Sahnesi işbirliğiyle
Moda Sahnesi
Caferağa Mah. General Asım Gündüz Cad. (Bahariye Cad.) Halil Ethem Sk. No: 34/27 Kadıköy / İstanbul

Biletler Moda Sahnesi‘nden temin edilebilir. Gişe Tel: +90 216 330 58 00

 Yazan: Matthias Göritz                                 
Çeviren-Yöneten: Sibel Arslan Yeşilay
Sahne tasarımı: Bengi Günay
Oyuncu: Onur Ünsal

Sevgili Bayan Krauss
Bir adam taşınmaya hazırlanıyor.  Eski evindeki duvar kağıtlarını kazıyor ve duvarları kazırken sadece kağıt katmanlarındaki gizli hikayeleri ortaya çıkartmakla kalmıyor;  aynı zamanda  spatulası ile kendi yaşamından da  bölümler kazıyor,  yalan söylüyor, sövüyor, zevk alıyor, ağlıyor ve itiraf ediyor. adam (olasılıkla) deli-  ev sahibi bayan krauss’u bir sandalyeye bağlamış ve birazdan spatula ile onun derisini de yüzmeye başlayacak.  Ama belki de bunu sadece hayal ediyor; intikamını sadece evden alıyor ve  böylece bazen üzücü,  bazen umut verici yaşantısını savunuyor.   Bu  oyun,  hep içinde bulunduğumuz andan bakarak var olan anımsamaya  dair bir oyun.  Yaşama dair ve  bu dünyayı, bir zamanlar yaşadığımız bu küçük alanı  terk etmeye, varlığımızın küçücüklüğüne dair bir oyun.
Bu dünyayı  tertemiz terkediyoruz, tıpkı kira sözleşmelerinde oturduğumuz evi boyanmış, süpürülmüş ve temizlenmiş  bir şekilde bırakmayı taahhüt ettiğimiz gibi.

Matthias Göritz (1)Matthias Göritz 11 Eylül 1969 yılında Hamburg’da doğdu.  Felsefe ve Edebiyat Bilimleri eğitimini tamamladıktan sonra uzun süre Moskova, Paris, Chicago ve New York’da yaşadı.  New York Üniversitesi Deutsches Haus’da Writer-in- Residence programı çerçevesinde çalıştı. St. Louis Iowa  Üniversitesi’nin „Uluslararası Yazarlık Programı‘ çerçevesinde konuk yazar ve St. Louis Washington Üniversitesi’nde Max Kade  yazarı olarak bulundu. Çeşitli magazinlerdeki yayımlarının ardından 2001 yılında ilk şiir kitabı Loops yayımlandı. İlk romanı  Der kurze Traum des Jakob Voss (2005) için Hamburg Edebiyat Ödülü ve  Mara Cassens Ödülü’ne layık görüldü.  2006 yılında  ikinci şiir kitabı Pools yayımlandı. Göritz bu kitap için Aşağı Saksonya Devlet Ödülü’ne layık görüldü.  Yazar 2008 yılında  Warsaw Haiku  Yarışması’nı kazandı. 2013 yılında  Träumer und Sünder adlı romanı yayımlandı. 2014 yılında ise  William Gass Ödülü’ne sahip olan ilk kişi oldu. St. Louis Washington Üniversitesi’nde Uluslararası Yazarlar Birliği bursiyeri olarak yaratıcı yazarlık dersleri  vermektedir. Shangai Blues adlı romanı ( Vanja Vukovic’in 20 sanat eseri ile)  2015 yılında  yayımlandı. Matthias Göritz Frankfurt am Main’da yaşıyor. Kısa bir süreden beri Tarabya Kültür Akademisi’nde burslu yazarı olarak İstanbul’da bulunmaktadır.

Onur-Ünsal copyright Moda-SahnesiOnur Ünsal (oyuncu)

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden 2006 yılında mezun oldu.
Oynadığı Filmler: “Eğreti Gelin” (2004), “Şaşkın” (2005), “Pandora’nın Kutusu” (2007), “Devrim Arabaları” (2008),”Jin” (2013), “Erkek Tarafı” (2013).
Oyun Atölyesi’nin “Azrail’in Gözyaşları” (2004), “Hırçın Kız” (2006), “Testosteron” (2008-2012) ve “Antonius ile Kleopatra” (2012-2013) oyunlarında, Krek tiyatrosunda “Hoop Gitti Kafa” (2012) ve Dot Tiyatrosu’nda “Çok Uzak” (2006) oyununda yer aldı.
2013 yılında açılan Moda Sahnesi’nin kurucularındandır. Moda Sahnesi’nin “Hamlet” (2013) ile “6 Oyuncu Yönetmenini Arıyor” (2014) oyunlarının çevirisini yaptı ve bu oyunlarda oynamakta.

Yetkin Yüksel’in Matthias Göritz’le yaptığı söyleşi:

http://tiyatromerkezi.com/2016/02/matthias-goritzin-eseri-sevgili-bayan-krauss/

Bu yazı Çeviriler, Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir