Çağdaş Alman Oyunları Seçkisi çıktı!

Çagdas_alman_Oyunlari_SeckisiDünya sahnelerinde sıkça boy gösteren dokuz başarılı oyun metninin yer aldığı “Çağdaş Alman Oyunları Seçkisi, Goethe Institut İstanbul desteğiyle yayınlandı. MitosBoyut Yayınlarından çıkan kitapta Roland Schimmelpfennig, Marius von Mayenburg, David Gieselmann, Kurt Drawert, Mathias Göritz, Sasha Marianna Salzmann, Dea Loher, Hakan Savaş Mican ve Moritz Rinke gibi usta yazarların oyunları yer alıyor. Çağdaş tiyatro metinleriyle ilgilenenler, yeni ve farklı oyun arayanlar için  kaçırılmayacak fırsat diyorum.  Seçkideki tüm çeviriler bana ait.

http://mitosboyut.com.tr/kitap-704-cagdas-alman-oyunlari-seckisi.aspx 

Seçki’ye Dair

Çağdaş Alman Oyunları Seçkisi, Goethe Enstitüsü ve Tarabya Kültür Akademisi desteğiyle 2012 yılından bugüne Türkçeye çevrilen oyun metinlerinden oluşuyor. 4 yıllık süre boyunca İstanbul’a davet edilen yazarların katılımıyla Kumbaracı50 ve Moda Sahnesi’nde okuma tiyatrosu düzenlendi, okumaların ardından yazar söyleşileri, yazarlık atölyeleri gerçekleştirildi. Seçkide yer alan yazarların bir kısmı ilk kez Türkçeye çevrildi. Marius von Mayenburg, Roland Schimmelpfennig ve David Gieselmann’ın ise daha önce Türkçeye çevrilen oyunları MitosBoyut Yayınları tarafından yayımlanmıştı.

1990’lı yıllardan beri dünya sahnelerini fetheden yeni Alman oyun yazarlar kuşağının yapıtlarını Türkçeye çevirmeme destek olan, çevrilen metinlerin Mitos Boyut Yayınları tarafından yayımlanmasını sağlayan Goethe Enstitüsü’ne, hem bu seçki, hem de 2002 yılından beri süren yeni yazarları Türkiye’de tanıtma konusundaki destek ve işbirliği nedeniyle teşekkür ediyorum. Bu destek sayesinde içinde 15 oyunun yer aldığı tam 11 kitap yayımlanmış. Bunun üzerine bir de Çağdaş Alman Oyunları Seçkisi’nde yer alan 9 oyunu hesaba kattığımızda Goethe Enstitüsü’nün tiyatro dağarcığımıza yaptığı katkının değeri iyice ortaya çıkıyor. Seçkide yer alan oyunlarla sahnelerimizde daha sık karşılaşmak dileğiyle.

Sibel Arslan Yeşilay

 

 

 

Bu yazı Çeviriler, Çeviriler, Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir