Ana Baba- Mamapapa

O güne kadar büyük bir güvenlik içinde büyümüş olan üç kuş yavrusu, birdenbire büyük bir tehlikeyle karşılaşır, çünkü ani ve gittikçe şiddetlenen bir fırtına-kasırga hem yuvalarını, hem de hayatlarını tehdit etmektedir. Bu felaketten kurtulmak için Anne ile çocukların cesaretli ve  soğukkanlı olmaları gerekmektedir. Üç kuş yavrusu Ana Baba adını verdikleri düşler ülkesine ulaşacaktır. Ama çocuklarını kurtarmaya çalışan Anne, Ana Baba’yı göremeyecektir.

Manuel Schöbel

27 Haziran 1960’da  Dresden’de doğdu. Berlin’de Humboldt-Universitesi’nde Dramaturgi öğreniminden sonra, 1984-1991 yılları arasında Dresden’deki Theater Junge Generation’da başdramaturg olarak çalıştı.

1991-2005 yılları arasında  Berlin’deki carrousel Theater’da genel sanat yönetmenliği yaptı. Yazar olarak 25 oyuna imza atan Schöbel, yönetmen olarak  carrousel Theater’ın yanı sıra Rusya, Avustralya ve Norveç gibi ülkelerde de çocuk ve gençlik oyunlarını sahneledi. Yönetmen olarak Shakespeare, Lessing, Schiller, Büchner , Wedekind , Tankred Dorst gibi yazarların oyunlarını sahneledi. Müzik tiyatrosuyla da ilgilenen Schöbel librettolar yazdı ve opera yönetti. 2006 yılı Ağustos ayından itibaren Freiberg ve Döbeln’deki Orta Saksonya Tiyatrosu genel sanat yönetmeni.

 

Ödülleri:
"Prinz Tausendfuß"(Prens Kırkayak)  (1987, Theater der Freundschaft, Berlin) Çocuk ve Gençlik Oyunları yarışmasında ikincilik ödülü aldı.

 "Mamapapa" ( 198, Theater Junge Teneration Dresden), Çocuk ve Gençlik Oyunları yarışmasında birincilik ödülü kazandı.

"Tautropfenliebe" adlı oyunuyla 1988’de Demokratik Alman Cumhuriyeti Radyo Oyunu ödülünü kazandı. (Oyun 1990’da Demokratik Alman Televizyonu için filme çekildi)

 

Çocuk tiyatrosuna katkılarından dolayı 2005 ASSITEJ ödülünü kazandı.

Son olarak Theater Senftenberg’de Goethe’nin “Faust” adlı oyununu gençlik oyunu olarak sahneledi.Prömiyer 16.9.2005 (www.theater-senftenberg.de)

“Augenblick Mal” adlı uluslar arası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’nin düzenleyicileri arasında yer aldı.

Yönetmen olarak Shakespeare, Lessing, Schiller, Büchner , Wedekind , Tankred Dorst gibi yazarların oyunlarını sahneledi. Müzik tiyatrosuyla da ilgilenen Schöbel librettolar yazdı ve opera yönetti.

2006 yılı Ağustos ayından itibaren Orta Saksonya   Freiberg ve Döbeln Tiyatrosu  genel sanat yönetmeni.

 

Oyunları:

Sterntaler – ein Großstadtmärchen (Rusçaya çevrildi)

Ana Baba   (Türkçe ve İngilizceye çevrildi)

Lulatsch will aber (İngilizceye çevrildi)

Alles auf Anfang (Flemenkçe ve Rusçaya çevrildi)

Adlon und Brod

Der blaue Stein (Mavi Taş)

Prinzessin Lena (Prenses Lena)

Schneeweißchen und Rosenrot (Karbeyaz ile Gülpembe)

Schneewittchen (Pamuk Prenses)

Smog

Der kleine Muck

Bremen Mızıkacıları

Gulliver Devler Ülkesinde

Tayfun kommt wieder (Tayfun Yine Geldi)